Studánková poradna

Studánková poradna

Konzumace radioaktivních a minerálních vod

Dotaz

Chtěl bych se zeptat jak je to s radioaktivní vodou a její vhodnosti jako náhražkou pitné vody (z kohoutku). Jak často je možné pít tuto vodu? Také bych se chtěl zeptat je li možné se nějak předávkovat nebo si poškodit ledviny pitím minerálních vod (konkrétně kašna Antoníčkova pramene - záznam č. 3625). U této minerální vody mi někdo řekl, že se nesmí pít více jak půl litru denně, můžete mi to potvrdit/vyvrátit?

Odpověď

Oba typy vod se nehodí k trvalému pití ve větším množství. V žádném případě nelze nahradit celou Vaši spotřebu takovými vodami.

V případě klasických (mineralizovaných různými solemi) minerálních vod velmi zatěžujete ledviny. Nejdříve ledviny bolí, jak mají práci s odsolováním organismu, mohou se časem vyvinout i ledvinové kameny, v extrémním případě to může skončit i selháním ledvin. Ovšem netuším kolik Antoníčkův pramen obsahuje konkrétně solí. Můžete to jednoduše zkusit, když na misce odpaříte (volně či na topení) definovaný objem a odparek zvážíte. Je to jen zhruba (můžou tam být vykrystalovány hydráty), ale v prvním přiblížení to stačí.

Stejně tak se k trvalé spotřebě nehodí ani radioaktivní voda. Ta se aplikuje ve formě kůry trvající dva, max. tři týdny, pak je dobrá nejméně dvouměsíční přestávka. Riziko vzniku nemoci z ozáření samozřejmě nehrozí, tak vysoké dávky to nejsou. Může ale dojít k "přeregulaci" endokrinního a imunitního systému. Příznaky mohou být velice různé, závisející na Vašich zdravotních dispozicích. Dále také není možné radioaktivní vodu delší dobu skladovat, jak zamýšlíte. Radioaktivitu způsobuje rozpuštěný radon a ten má poločas rozpadu 3,8 dne, takže se její aktivita samovolně rychle snižuje.

Občasné pití radioaktivních i klasických minerálních vod v přiměřené míře není na škodu, ba naopak. Bude mít tonizační účinky. Lze je tedy užívat pouze doplňkově. Pro trvalé pití se užívají zejména vody "stolní", mineralizované však pod 1 g/l.

Aktuální ke dni 10.03.2016

Zpět na seznam dotazů