Poznámka
Jako velký milovník Doubravy (většina lidí z jejího okolí jí říká Doubravka) jsem poctivě kráčel proti jejímu proudu a snažil se nalézt její počátek. Prošel jsem celý její tok od pramenů u Velkého Dářka po Záboří nad Labem. Budu postupovat od Doubravníku výše k Doubravníčku a dále proti produ. Většina věci znalých přátel mně potvrdila, že Doubrava má ve svých počátcích tmavou rašelinnou vodu. Já si dovolím tvrdit, že tok řeky Doubravy vzniká soutokem tří jakýchsi odvodňovacích strouh pár desítek metrů dlouhých a co do množství odváděné vody - rovnocených. Přijdete-li do těchto míst uprostřed léta, jsou tyto struhy takřka suché a naopak z jara, když taje sníh, nejspíš se sem vůbec nedostanete. Je to oblast rašelinišť a asi každý si dovede představit jak se rašeliniště chovají po jarním tání. Nicméně přikláním se k názoru, že Doubrava pramen v pravém slova smyslu nemá. Ještě si dovolím uvést takovou přírodní zajímavost. Vydáte-li se z uvedeného bodu západním směrem k Velkému Dářku podél jedné ze zmíněných strouh (představte si půlmetrovou struhu převážně zarostlou trávou, kdy se voda občas ztrácí) půjdete PROTI proudu a dávejte si dobrý pozor, neboť po pár desítkách metrů zjistíte, že jdete PO proudu. Prostě zde najdete místo, kdy stojíte před potůčkem, uděláte pár kroků vlevo a voda teče vlevo do Velkého Dářka a je to vlastně počátek Sázavy. Naopak pár kroků vpravo a jste na počátku toku Doubravy.
Březen 2014 - po letošní suché zimě (2013/14) se jedna z počátečních strouh přeci jen ukázala jako nejvydatnějších a plná vody. Na rozdíl od ostatních, které jsou bez vody a tedy sotva znatelné.
Doplnění pro vyznavače chození s GPS. Mnou upřednostňovanou strouhu naleznete na N49.63591° E015.87176°, další N49.63525° E015.86930° a ta třetí N49.63567° E015.86850° zde také naleznete ceduli označující pramen Doubravy. Kdosi, kdysi jí sem umístil, ale já s ním nesouhlasím :-) Není ani nejvzdálenější, ani neodvádí nejvíce vody.