Problematika pitnosti přírodních zdrojů

Je ta voda pitná?

Jednou z nejčastějších otázek, které nám přicházejí je zda je ten či onen zdroj pitný, či je konzumace vody z něj dlouhodobě nezávadná. Na to existuje pouze jedna krátká a jasná odpověď a to že nevíme. Chápu, že je to většinou odpověď neuspokojivá, ale realita je taková. Pitná voda je pojem, který je stanoven vyhláškou a zda je nebo není voda pitná může stanovit pouze akreditovaná laboratoř. Vzhledem k tomu, že základní rozbor stojí cca 1000 Kč, není v našich finančních možnostech rozbory provádět.

V národním registru existuje hrstka zdrojů u kterých je rozbor vody zveřejněn - jejich seznam najdete zde. I zdroj, který má platný rozbor na pitnou vodu, může mít po prvním velkém dešti kvalitu vody zcela jinou. Je nutné mít na paměti že jde o přírodní zdroje kde kvalitu vody ovlivňuje celá řada faktorů (hodně záleží na místní situaci a stavu okolí), vždy však platí, že užití je „na vlastní nebezpečí“.

Problematika "pitnosti vody v přírodě" je značně rozsáhlá, přesto lze shrnout několik zásad, pro konzumaci vody v přírodě.

Jak v případě potřeby minimalizovat rizika při požití přírodní neupravené vody?