Studánky vám děkují za vaši činnost

Vítejte v Národním registru pramenů a studánek

Nalézt ve správnou chvíli v přírodě pramének čisté vody je mnohdy malý zázrak, ten úžasný pocit ostatně zná každý poutník, který se kdy znaven a žízniv trmácel krajinou. To platilo od pradávna, zkušenosti dávných lovců, zemědělců i cestovatelů si neseme v sobě, a tak ani v dnešní době nepřekvapí, že krásná studánka je ozdobou mnohého koutu naší přírody, na který mnozí vzpomínají ještě po mnoho let.

V moderní uspěchané době, kdy je prý na vodu nejlepší umělohmotná láhev, však význam přírodních zdrojů vody pomalu zaniká. Po staletí udržované studánky pustnou, praménky se ztrácejí v bahně, pamětníci rozsáhlých pramenišť odcházejí, prastaré mapy neplatí. Je to velká škoda, voda do krajiny patří, a to nejen pro lidi, ale i pro veškeré živočichy.

Pojďte s námi hledat a do budoucna podchytit všechny veřejně přístupné přírodní zdroje vody (tedy praménky, studánky,...), aby i ostatní věděli, kde třeba v nouzi nejvyšší nalézt chladivé osvěžení.

A pokud se ptáte jaký má tento projekt význam, proč se vůbec snažit o vodní zdroje pečovat, zkuste si přečíst toto stručné pojednání.

Kde jsem?

Vložit

Najít

Mapa

Patronát

Pexeso

Aktuální dění

12.09.2023 - dnes byla vyřízena oprava s pořadovým číslem 9 000, děkujeme všem jež se snaží udržet registr aktuální
12.07.2023 - každý den nám přicházejí informace o zdrojích bez vody, skutečně spousty zdrojů v posledních letech vysychá, ale na podzim se zase celá řada z nich "rozteče"
25.04.2023 - pokud se často touláte přírodou a používáte při tom chytrý telefon, zkuste aplikaci Do přírody, jejíž součásti je i kompletní databáze zdrojů z národního registru
17.04.2023 - pro nadšence a odborníky je ke stažení bakalářská práce na téma Mapování a rozbor pramenných vývěrů v oblasti Hrubá Skála
27.03.2023 - označili jsme zdroje které se nachází na Stezce Českem a přidali možnost i do vyhledávání

Bez vody by nebyl život a tak tato blahodárná tekutina od nepaměti provází všechny živé organismy na Zemi. Važme si jí a pečujme o její přirozené zdroje - bez ní vše živé zahyne.