1

Téma: Zaniklé a zničené zdroje

Zdroje se kterými si pohrál zub času jsou soustředěny ve zvláštní sekci - http://www.estudanky.eu/zanikle-studank … t-strana-1. Tyto zdroje jsou stejně jako nepřístupné, vedeny mimo hlavní evidenci.

Beruna - www.beruna.cz

2

Re: Zaniklé a zničené zdroje

má tedy význam je hlásit? pokud vím o studánce která zanikla vlivem zemědělské činnosti, atp?

3

Zdroje zaniklé "totálně" (t.j. tak, že po nich není ani stopy) a jen prastaré báje cosi mlhavě naznačují asi opravdu nemá smysl nijak registrovat. Ale zdroje, kde je patrný pozůstatek stavby by z historického pohledu měl(?) být zvěčněn. Nikdo totiž neví, zda se nějaký nadšenec nepustí do díla či zda se původní pramen opět neproklube k životu.
Prošel jsem si většinu té nové rubriky a opravdu se mi jeví, že při troše snahy by řada bývalých studánek, pramenů šla opět "zprovoznit". A bude-li mít někdo chuť pustit se do práce, zde bude mít bezva vodítko "kde v okolí by šlo obnovit zdroj vody".
Proto bych myšlenku "přechodně" zaniklých zdrojů vody nezatracoval.

4

Dobrý den, připojujeme zde náš názor na evidování / neevidování zaniklých pramenů a zničených studánek. Jsme přesvědčeni, že by se měly hlásit  i  EVIDOVAT  (nejen pro případ event.možnosti "znovuoživení), ale též proto, aby bylo zřejmé jak si někteří lidé neváží přírody a krajinotvorných prvků - studánek. Dokonce najdeme i studánky a prameny zaniklé a zničené hrubým a bezohledným přístupem,  hraničícím s vandalismem. I to by se mělo zveřejňovat a zaznamenat...  Mirek+Iva N.

Jsem pro evidenci zničených zdrojů, ale některé jsou problematické, protože po nich nic nezbylo. Znám třeba jednu studánku, na jejímž místě majitel postavil garáž. Voda je asi svedená nějakou podzemní drenáží do potoka.

6

Zdravím, pamatuji si jednu studánku u nás nad vesnicí, která zanikla právě zemědělskou činností. Dneska jsem čirou náhodou narazil na tyto stránky a nejraději bych se hned na to místo rozběhl a zjistil, jak to tam vypadá. Bohužel leží momentálně asi půl metru sněhu takže bych ji stejně nenašel. Jak to jen bude možné, tak se tam vypravím a zveřejním co jsem objevil. Možná by se dala při troše dobré vůle zase zprovoznit :-)
Josef z Moravského Žižkova